Reconstruction Nedir, Neden İzlenmelidir?

Written by Doğan Toryan on 19:01:00

Yalnızca Bir Film, Bir Kurmaca.. Ama öyle bile olsa,
''Acı
Veriyor!''

İlk önce şunu söylemek isterim ki filmi beraber izlediğim birileri
olursa yanımda -ne aptal filmdi,hiç bişey anlamadım,iki saatim ziyan oldu vs- yorumlar yapmasınlar. Çok hassasımdır hayatımın filmi dediğim filmdir kalplerini kırabilirim. Eğer hollywood filmleri, atraksiyon, kız erkek mutlu son- ise film konusundaki tercihleriniz 'gelmeyiniz', çünkü aradığınız şeyler bu filmde yok. Ayrıca filmi beğenenler olacaktır, onlara da hemen belirteyim: onlar da filmden mutsuz ayrılacaklar, filme üzülmek için gelebilirsiniz,üzülmeye hazırsanız da gelebilirsiniz.


Filmin erkek kahramanı Alex
aşk sandığı şeyle birlikteyken birdenbire asıl aşkla karşılaşınca ve onu seçince hayatı altüst olur. İlk görüşte aşık olduğu kadının yatağında uyanmasıyla birlikte eskiye dair sahip olduğu herşeyi kaybedecektir. Eski sevgilisiyle birlikte girdiği kapı artık yok olacak, babası,en iyi dostu, eski sevgilisi onu artık tanımayacaktır.

Bu filmi ilk izlediğim gece kimseyle konuşmadan Samuel Barber'in Adagio'su eşliğinde saatlerce film hakkında düşündüm, adeta bir görsel şölen havasında olan sahneleri düşündükçe içim karmakarışık bir yer haline geldi.Yalnızca bir Filmdi ve gerçek olması söz konusu değildi, ama film beni hipnoz ettiği için ben artık filmdeki gerçeğe inanır biri olmuştum, sonunda söylediği söz de tam bunun içindi zaten..
Reconstruction'ı ilk izlememden bu güne aylar-yıllar geçti; tekrar tekrar izledim canım sıkılınca izledim. Beni hiç mutlu etmedi, ama herseferinde içim bi coşkuyla doldu sokaklara çıkıp sebepsiz yürümeme neden oldu, elime kamera alıp aptal sahneler çekmeme neden oldu.. Başka hiçbir filmin bende yaratamadığı etkiyi yarattı.
Son olarak şunu söylim; Hiç kimseden Reconstruction'ı bu kadar sevmes
ini beklemiyorum, bunu istemem de zaten..

Related Posts by CategoriesWidget by Hoctro | Jack Book
  1. 1 yorum: Responses to “ Reconstruction Nedir, Neden İzlenmelidir? ”

  2. By Adsız on 10 Nisan 2011 11:35

    BU FİLMİ İZLEMEK BİR DAHA ASLA ESKİSİ GİBİ OLMAMAKTIR..

    KALICI BİR HASAR BIRAKIYOR

AFFT NE Kİ? AFFT, yani Amatör Film ve Fotoğrafçılık Topluluğu 2002 yılında Selçuk Eser tarafından kurulmuş olup temeli ve özü arkadaşlığa dayanan, içinde hiyerarşi barındırmayan, kapıları tüm sinema ve fotoğraf severlere açık olan 'samimi bişi' dir.