"HSBC Fotoğraf Yarışması” Farklı bakış açıları dünyamızı zenginleştirir.

Written by brnbkr on 15:28:00

Farklı bakış açısını paylaşmak ve harika bir Londra seyahati kazanmak isteyen gençlerin yoğun ilgisiyle karşılanan HSBC Fotoğraf Yarışması’nın katılım tarihi 30 Haziran 2006’ya uzatıldı.

“Farklı Bakış Açıları Dünyamızı Zenginleştirir” sana ne ifade ediyor? Anlatmak için durma 30 Haziran’a kadar deklanşöre bas!

Dünyanın 76 ülkesinde 125 milyon insana hizmet veren HSBC’nin, İFSAK (İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği)danışmanlığında “Farklı Bakış Açıları Dünyamızı Zenginleştirir” ismiyle düzenlediği fotoğraf yarışmasının son başvuru tarihi 2 Haziran’dan 30 Haziran tarihine uzatıldı. Fotoğrafa ilgi duyan ve İstanbul’da bulunan üniversitelerde eğitim alan öğrencilerin yoğun ilgisiyle karşılaşan yarışma için başvurular 30 Haziran 2006, Cuma günü sona eriyor.

İFSAK danışmanlığında gerçekleştirilen ve Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu’nun 2006/19 destek numarası ile desteklediği yarışmaya katılan eserler, fotoğraf alanında önde gelen akademisyen ve sanatçılardan oluşan bir seçici kurul tarafından değerlendirilerek derecelendirilecek. Yarışmanın birincisi, harika bir üç günlük Londra seyahati ile ödüllendirilecek.

Ödüller:
Birinciye 3 günlük Londra Gezisi
İkinciye 3 günlük Roma Gezisi
Üçüncüye 3 günlük Prag Gezisi
Jüri Özel Ödülü 2 günlük Budapeşte Gezisi

Seçici Kurul’da kimler var?
• İzzet Keribar (Fotoğraf Sanatçısı ve İFSAK Onursal Üyesi)
• Prof. Dr. Sabit Kalfagil (Marmara Üniversitesi Fotoğraf Bölümü, İFSAK Onursal Üyesi)
• Merih Akoğul (Fotoğraf Sanatçısı)
• Şahin Dirican (İFSAK Yönetim Kurulu Başkanı)
• Öktem Kalaycıoğlu (HSBC Bank A.Ş. İnsan Kaynaklarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı)
• Cem Erciyes (Radikal Gazetesi Kültür Sanat Editörü)
• Nadir Ede (Fotoğraf Sanatçısı)

HSBC Fotoğraf Yarışması Genel Katılım Koşulları:
Yarışma, T.C. vatandaşı ve 18 yaşını doldurmuş olan İstanbul’daki tüm üniversitelerin öğrencilerine açık. Başvurunun geçerli olabilmesi için eserlerin, en geç 30 Haziran 2006 tarihine kadar Yarışma Şartnamesi’nde belirtilen şekilde İFSAK, İstiklal Cad. Ayhan Işık Sok. No:34/2 34433 Beyoğlu, İSTANBUL adresine teslim edilmesi gerekmektedir.

Detaylı bilgi için: www.hsbc.com.tr, www.ifsak.org.tr

Ödül YALNIZ ve GÜZEL ÜLKEM için

Written by Doğan Toryan on 01:15:00

Nuri Bilge Ceylan' a Cannes 'da EN İYİ YÖNETMEN ödülü
Dünyanın en prestijli film festivali CANNES'da ''3 Maymun' ile yarışan Türk yönetmene 2003deki 'Juri Büyük Ödülü'nden sonra bu çok önemli ödül layık görüldü ve Nuri Bilge Dünyanın En İyi Yönetmenleri arasına adını yazdırdı. Beşinci uzun metrajlı filminde politik bir tavır sergiliyen yönetmen, ödülü alırken yaptığı konuşmayla da büyük alkış aldı. ''Bu ödülü 'Tutkuyla sevdiğim yalnız ve güzel ülkeme' adıyorum'' diyen Ceylan, bu ödülü kazanan ilk Türk Yönetmen olarak da sinema tarihine geçti.

Fotoğraf Yarışması: Uç Uçabildiğin Kadar..

Written by Burcu on 23:44:00

Üçüncüsü düzenlenen Boyner Holding Ulusal Fotoğraf Yarışmasına katılımlar başladı. Fotoğrafseverlerin kendini kanıtlama fırsatı bulduğu yarışmada büyük ödül 5000 YTL.

Konu : Özgürlük
Son Katılım Tarihi : 6 Ekim 2008
Seçici Kurul Toplantısı : 17 Ekim 2008
Sonuç Bildirim Tarihi : 21 Ekim 2008

Sergi ve Ödül Töreni Kasım ya da Aralık ayında yapılacaktır.

Ödüller :
Birinciye : 5000 YTL
İkinciye : 4000 YTL
Üçüncüye : 3000 YTL
3 Adet mansiyon ödülü : 500 YTL Hediye Çeki

Seçici Kurul:
Ömer Serkan Bakır Photo Digital Yayın Yönetmeni
Nadir Ede Fotoğraf Dergisi Yayın Yönetmeni
Prof. Sabit Kalfagül Marmara Üniversitesi GSF Fotoğraf Bölümü
İzzet Keribar Fotoğraf Sanatçısı
Halim Kulaksız Fotoğraf Sanatçısı
İbrahim Zaman Fotoğraf Sanatçısı

Başvuru Adresi:
Fotoğraf Dergisi
Şehit Muhtar Cad. No:22 K:2 34437
Taksim - İstanbul
Tel: 0212 256 92 58
e-mail: gulbin@antyayincilik.com

Katılım Şartları:
-Yarışma tüm amatör/profesyonel yarışmacılara açıktır.
-Yarışmaya en fazla dört eser gönderilebilir.
-Yarışma Renkli veya Siyah-Beyaz baskı dalındadır.

Bunun dışındaki bilgileri merak edenler sormaları dahilinde yine sitemizden öğrenebilirler.

*Yarışma Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu tarafından desteklenmektedir.

DAFG 'dan izlenimler..

Written by Doğan Toryan on 17:41:00

Difot'un düzenlediği 5-9 Mayıs Amatör Fotoğraf günleri'ne katılan AFFT, hemen belirtmeli ki; bu harikulade organizasyona katıldığı için çok mutlu. Birçok üniversitenin katılımlarıyla beklenenden bile daha iyi bir iş çıkmasına neden olan bu güzel olay bir fotoğraf festivalinden öteydi. Herkesin el birliğiyle en iyi şekilde hazırlandığı organizasyon katılımcıların ve ev sahiplerinin kaynaşmasıyla tam bir şenlik havasına döndü. Erken dönenlerin pişmanlık duyduğu, katılmayanların içinin gittiği, iki günlüğüne gidenlerin seyahatlerini uzatmasına neden olan DAFG, eğer samimi yaklaşılırsa imkanlar dahilinde ortaya ne kadar başarlı şeylerin çıkacağını göstermiş oldu.
AFFT'yi gider gitmez en güzel şekilde karşılayan, dönüşüne kadar da en iyi şekilde ağırlayan Difot üyelerine misafirperverliklerinden ve arkadaşlıklarından dolayı teşekkürü bir borç biliriz. Tabiki diğer üniversitelerden katılan arkadaşlarımıza da:)
İkincisini iple çekiyoruz..

AFFT Nedir Ne Değildir?

Written by Doğan Toryan on 22:50:00

AFFT, yani Amatör Film ve Fotoğrafçılık Topluluğu 2002 yılında Selçuk Eser tarafından kurulmuş olup temeli ve özü arkadaşlığa dayanan, içinde hiyerarşi barındırmayan, kapıları tüm sinema ve fotoğraf severlere açık olan 'samimi bişi' dir. Kurulduğu günden bu yana üyeleriyle birlikte birçok önemli aktivite ve etkinliğe imzasını atan AFFT, zaman zaman sıkıntılar yaşamış bir topluluktur ancak hiçbir zaman kendinden ve duruşundan ödün vermediği gibi bugün de mevcut üyeleriyle beraber tam gaz yoluna devam etmektedir.

Film ve fotoğraf gibi çok ortada duran bir konuda kurulmuş ve adının hakkını vermeyi her zaman bilmiş olan AFFT' de , bu konulara ilgili kişi sayısı çok olması itibariyle kimi zaman her kafadan bir ses çıktığı olmuş kimi zamanda birliktelik içinde hareket edilmiş ama sonuç itibariyle 'AFFT Ruhu' asla kaybolmamıştır. İroniktir ki, dışarıdan bakıldığında bazı zamanlar soğuk, umursamaz bir imaja sahip olsa da AFFT, sıcaklığıyla ve arkadaşçıl yapısıyla etrafındakileri her zaman kendine bağlamayı başarmıştır.

Kendini geliştirmenin çok kolay olduğu bu yerde kimliğinde de yazdığı üzere 'Amatör' bir ruh barınır. Öyledir ki, kendini bu ilgi alanları dahilinde geliştirmek isteyen üyelere her türlü imkan ve olanak sağlanır, sağlanmaya çalışılır. Saçma ve gerçekleştirilmesi olanaksız dahi olsa üyelerden gelen her fikir ve öneri AFFT' yi mutlu etmiştir. AFFT, bazı anlar olmuş içinde gruplaşma olduğuna dair eleştiriler almıştır ancak görülmüştür ki; arkadaşlığın bu denli yaşandığı, hiyerarşi gibi olguların olmadığı bu samimi yer herkese , her görüşe açıktır.

İmkanları dahilinde bugüne dek birçok bilindik veya yaratıcı aktiviteyle hayatını sürdürmüş olan AFFT hala daha kimsenin yapmadığı yararlı, geliştirici etkinlikler yapmaya devam etmektedir. Öyledir ki, 2004 yılında ilk geleneksel kısa film günleri düzenlenmiş bu festivalimsi olaya üniversite öğrencileri yanı sıra birçok amatör filmsever çektikleri kısa filmlerle renk katmışlardır. Geçtiğimiz yıl yapılan Amasra gezisinde çekilen fotoğrafları, yapılan 2. büyük sergimizde fotoğraf severlerle buluşturan AFFT, atölye çalışmaları, teknik-analiz çalışmalar gibi işin iç yüzünü merak eden kitlelere hitaben de birçok kez kollarını sıvamış bu gibi konularda da öncü olmayı bilmiştir.

Yaşamaya başladığı ilk günden beri katılımcıları, üyeleri ve severleri tarafından vazgeçilmez olmuş olan AFFT tıpkı ilk günkü heyecanıyla hayatını sürdürmekte. Bize renk katan mutluluk verici bu topluluğa üye olmak içinse yapmanız gereken şu bikaç kelimeyi söylemek : "'AFFT' yi sevdim, AFFT' ye üye oldum, Yaşasın AFFT :)" .

ANKAPOL SİNEMASI 17 NİSAN'DA KAPANIYOR...

Written by Burcu on 22:00:00

Ankapol'de her perşembe düzenlenen Sinetek Avrupa Filmleri programı düzenli olarak e-postama geliyor. Fakat bu hafta yukardaki başlık dikkatimi oldukça çekti ve tam olarak anlam veremedim, Ankapol sineması gerçekten kapanıyor mu yani? Ilık akşam saatlerinde bahçesinde bedavaya oturduğumuz, bir çok güzel festivale ve filmlere ev sahipliği yapan, izleyicileriyle festival sırasında enteresan tartışmalara şahit olduğumuz, balkonda eğer oldu ki bir yanlışlık, arka sıralardan bilet alınca perdenin te altındaki altyazıları okuyamadan hayal gücümüzle yabancı dildeki filmleri algılamaya çalıştığımız, Ankara'nın güzel ve anlamlı sineması kapanıyor mu? Yoksa ben yanlış anlayarak bu kadar methiye düzmekle şapşal durumuna mı düştüm, umarım öyledir. Eğer kapanıyorsa, bu perşembe, son gösterilecek filmi izleyeceğiz.

17 Nisan Persembe Saat:19.30
DÜŞEN ADAMLARA BAK

REGARDE LES HOMMES TOMBER
SEE HOW THEY FALL

Fransa, Renkli, 35mm, Görüntü 1: 1.66, 1994, 90'
Yönetmen: Jacques Audiard
Senaryo: Jacques Audiard, Alain Le Henry, Teri White
Görüntü Yönetmeni: Gérard Sterin
Kurgu: Juliette Welfling
Müzik: Alexandre Desplat
Oyuncular: Jean-Louis Trintignant, Jean Yanne, Mathieu Kassovitz, Bulle Ogier, Christine Pascal
Dil: Fransızca; İngilizce ve Türkçe altyazılı

1995 César Ödülleri En İyi İlk Film, En İyi Kurgu ve En İyi Gelecek Vadeden Erkek Oyuncu Ödülleri

"Uzun yıllar ve sayısız senaryonun ardından, kendi senaryolarımdan, en az başkaları kadar güzel bir iş çıkarabileceğimi hissettim." - Yönetmen

"After many years and innumerable scripts, I felt that I could probably do just as good a job with my own script as ayone else." - The Director

Jacques Audiard'ın, Fransız dedektif filmlerinden otantik bir kesit sunduğu bu ilk yönetmenlik denemesi, taşıdığı kara mizah öğeleri, ölçülü temposu, ustalıkla dokunmuş öyküsü ve cesur yaklaşımıyla göze çarpıyor.

Bir yanda; orta yaşlı, ikinci sınıf ve kaybetmeye mahkum kumarbaz Marx ve onun sadık yoldaşı, dart oyunu ve televizyon tutkunu genç Johnny. Marx yakın zamanlarda büyük paralar kaybetmiş ve Johnny'den onun için birkaç kişiyi öldürmesini istemiştir. Diğer yanda ise, profesyonel elektrik süpürgesi pazarlamacısı ve amatör dedektif Simon. Yaşlı ve yalnız bir insan olan Simon'un genç arkadaşı Mickey ise silahlı bir saldırıya uğramış, hastanede yoğun bakımda yatmaktadır. Simon, arkadaşlarını vuranları bulmak için her şeyden -işinden, karısından, evinden- vazgeçmesi gerektiğine inanır. Yaşamına anlam kazandırmak için ödeyeceği bedel budur. Onun yolunun, filmin diğer iki kahramanıyla kesişeceğini kolaylıkla düşünebiliriz. Ancak o zamana dek, düşen birkaç adam olacaktır…

Ankapol Sineması
(Kızılırmak Sok. No:14, Kızılay / Tel:419 39 59)
www.askfest.org

Uçan Süpürge’nin Gökkuşağı Filmleri

Written by Burcu on 21:56:00

8–15 Mayıs tarihleri arasında Ankara’da gerçekleşecek 11. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nin programında eşcinsel temalı filmler de yer alıyor. Çeşitli festivallerden ödüllerle dönmüş üç film, toplumsal cinsiyete dair çarpıcı öyküler anlatıyor.


Bu sene “Kendi Ol, Düşlerini Yarat” sloganıyla yola çıkan Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali, ‘kendisi olduğu için’ pek çok zorluk yaşayan ama düşlerinden de, mücadelelerinden de vazgeçmeyen eşcinsellerin öykülerine yer veriyor. Festivalin gökkuşağı filmleri ‘öteki’leştirilen kimlikleri cesur bir dille sorguluyor.

Hermafrodit Sıkıntı

“Her Biri Ayrı Renk” bölümünde Uluslararası Film Eleştirmenleri Birliği Ödülü (FIPRESCI) için yarışacak filmler arasında yer alan ‘XXY’, interseksüel (çift cinsiyetli) bir gencin çarpıcı öyküsünü anlatıyor. Cannes'da Eleştirmenler Haftası'nda “Büyük Ödül” kazanan Lucia Puenzo'nun bu ilk uzun metraj filmi cinsiyet, cinsellik ve toplumsal cinsiyet kimliği üzerine etkileyici sözler söylüyor. Festivalin en şaşırtıcı filmlerinden biri olan ‘XXY’ sinemada yeni soluklar arayanlar için birebir.

Elbisem, İsmim ve Anatomim

Festivalde kadın yönetmenlerin erkekliği sorgulayan filmlerinden oluşan “Erkekler Matinesi” bölümünde gösterilecek ‘Onu Tanıdığımda Erkekti’ (She Is A Boy I Knew), transeksüel bir kadının cinsiyet kimliğini kabul edişini ve bunu çevresiyle paylaşma sürecini anlatıyor. Gwen Haworth’un yazıp yönettiği ve aynı zamanda oynadığı film kıyafetlerin, isimlerin ve anatominin cinsel kimliğin kurulması üzerindeki rolünü sorgulatıyor. Montreal ve Kingston's ReelOut9 LGBT film festivallerinden ödüllerle dönmüş bu etkileyici belgesel, festivalin en çok konuşulacak filmlerinden biri.

Maskeli Balo ve Onun Sahte Yüzleri

Uçan Süpürge’nin bir diğer gökkuşağı filmi ise 2005’te Berlin Film Festivali’nde gey-lezbiyen temalı filmlere verilen “Teddy Bear Ödülü”nü almış ‘Maskeli Balo’ (Katzenball). 40’lardan bugüne lezbiyenlerin ve biseksüel kadınların görünürlüğünün önündeki engelleri tarihsel tanıklıklarla anlatan bu belgesel kadınları seven kadınlar üzerine yapılmış en önemli filmlerden biri sayılıyor.

07 Nisan 2008 sinemalar.com

AFFT NE Kİ? AFFT, yani Amatör Film ve Fotoğrafçılık Topluluğu 2002 yılında Selçuk Eser tarafından kurulmuş olup temeli ve özü arkadaşlığa dayanan, içinde hiyerarşi barındırmayan, kapıları tüm sinema ve fotoğraf severlere açık olan 'samimi bişi' dir.