1. Altın Bamya Ödülleri

Written by Burcu on 02:15:00

Türkiye sinemasında, erkek egemen bakışın ağırlığına, kadınlara dair alanların daraltılmasına, kadınlara dair oluşan yanlış mitlerin, algıların, cinsiyetçi bakışın yeniden üretilip temsil edilmesine bir karşı duruş sergilemek için Altın Bamya Ödülleri adıyla yeni bir girişim başlatıldı.Filmmor Kadın Kooperatifi üyesi Tuğçe Canbolat tarafından yayınlana bir basın açıklamasıyla, Türk sinemasında cinsiyetçiliğe dikkat çekmek için, bu yıldan itibaren Altın Bamya adlı ödüllerin verileceği duyuruldu. Açıklamada, ödüllerin hangi kurum tarafından verileceği belirtilmezken, Altın Bamya ödüllerinin, kadınlara dair alanların daraltılmasına, kadınlara dair oluşan yanlış mitlerin, algıların, cinsiyetçi bakışın yeniden üretilip temsil edilmesine ve bu ayrımcılığın kanıksanır kılınmasına bir eleştiri, bir karşı duruş, bir söz söyleme isteğiyle ortaya çıktığı belirtildi.

Kimlerin yer aldığı belirtilmeyen Altın Bamya ön jürisinin, 2008 yılında vizyona giren yerli sinema filmlerini bu bakışla değerlendirdiği ve 1. Altın Bamya Ödülleri adaylarını şu şekilde belirlediği açıklandı:

1. Altın Bamya Ödülleri kategori ve adayları:
(Kategori açıklamaları, basın bülteninden aynen alınmıştır.)

1) Erkek Karakter:

Erkeklerin filmlerde tüm anlam ve aksiyonun merkezi olma durumları, cinsiyetçiliğin en bariz yansımasıdır: hikayelerin odağında erkekler ve onların güçleri, özellikle de kadınları (kadın karakterleri) olumsuzlama, nesneleştirme üzerinden kurulmaktadır.
Erkek karakteri canlandıran oyuncunun yorumu göz önüne alınmadan, erkek karakterin mutlaklaştırıp onayladığı 'erkek' rol ve modelleri ve bunlarla özdeşleşildiği takdirde yaratacakları çok riskli anlamlar ve sonuçlar göz önüne alınmaktadır.

Erkek Karakter kategorisinde 2008 Altın Bamya adayları:

 • "Aşk Tutulması"
 • "Issız Adam"
 • "Recep İvedik"

  2) Kadın Karakter:

  Kadın, bir karakterdir, bir insandır. Gerçek bir karakter olarak ele alınıp işlenmedikçe hep erkek egemen bakışla resmedildikçe ve "tekinsiz, güvenilmez, şeytani, kötülüklerin anası, iyi kadın-kötü kadın, fedakâr anne, seyirlik, zayıf… vb" yanlış, eksik, özensiz ve zararlı temsilleri sürdükçe, kadınların bir bütün olarak beyaz perdeye yansıması mümkün olmamaktadır.
  Bu kategori değerlendirilirken, kadın karakteri canlandıran oyuncunun yorumu göz önüne alınmadan, kadın karakterin ürettiği anlamlar, dolaşıma soktuğu okumalar, cinsiyetçi tutum, rol ve kalıpları ne derecede pekiştirip onayladığı göz önüne alınmaktadır.
  Kadın Karakter kategorisinde 2008 Altın Bamya adayları:

 • "Aşk Tutulması"
 • "Osmanlı Cumhuriyeti"
 • "Üç Maymun"

  3) Senaryo:

  Senaryo, sinemasal tüm öğeleri soyutlandığında ve sadece filme çekilmiş senaryo olarak okunduğunda bile cinsiyetçi izler taşıması, kadın ve erkek karakterlere adil ve eşitlikçi yaklaşmaması, bu tutumun diyaloglardan, karakterlere kadar her sahnesine sinmiş olması ve içerdiği cinsiyetçi unsurlar göz önüne alınarak değerlendirilmektedir.
  Senaryo kategorisinde 2008 Altın Bamya adayları:

 • "Issız Adam"
 • "Üç Maymun"
 • "Vesaire Vesaire"

  4) Film:

  Film, ışıktan kadraja, kadın ve erkek karakterlerden yönetmenin yorumuna kadar tüm unsurlar bir arada toplu bir şekilde ele alındığında, parçaların yarattığı çelişki içermeyen cinsiyetçi 'bütün' göz önüne alınarak değerlendirilmektedir.
  Film kategorisinde 2008 Altın Bamya adaylarımız:

 • "Aşk Tutulması"
 • "Issız Adam"
 • "Recep İvedik"

  Bu dört kategorideki adaylardan geniş jürinin oylaması sonucu kategorisinde en çok oyu alanlara ödülleri, ön jürinin özel ödülleriyle birlikte 15 Mart'taki 1. Altın Bamya Ödül Töreni'nde verilecek.

  Detaylı bilgi için: www.altinbamya.org ve altinbamya@gmail.com

 • Related Posts by Categories  Widget by Hoctro | Jack Book
  1. 0 yorum: Responses to “ 1. Altın Bamya Ödülleri ”

  AFFT NE Kİ? AFFT, yani Amatör Film ve Fotoğrafçılık Topluluğu 2002 yılında Selçuk Eser tarafından kurulmuş olup temeli ve özü arkadaşlığa dayanan, içinde hiyerarşi barındırmayan, kapıları tüm sinema ve fotoğraf severlere açık olan 'samimi bişi' dir.