27. ULUSLARARASI İSTANBUL FİLM FESTİVALİ 5-20 NİSAN 2008

Written by Burcu on 20:05:00

Bu yıl 27.si düzenlenen Uluslararası İstanbul Film Festivali Uluslararası Sergi ve Kongre Sarayı'nda düzenlenen görkemli bir törenle açıldı. İki yüzün üzerinde filmin sinemaseverlerle buluşacağı Festival, filmlerin yanı sıra sinema dünyasının önemli isimlerini ağırlayacağı 150’in üzerinde konuğu, birbirinden çarpıcı etkinlikleriyle dikkat çekiyor.

Sinemaseverlerin heyecanla bekledikleri Uluslararası İstanbul Film Festivali, Lütfi Kırdar Uluslararası Sergi ve Kongre Sarayı'nda NTV’nin canlı olarak yayınladığı görkemli bir törenle start aldı. Sunuculuğunu Cansu Dere ve Mehmet Ali Alabora'nın üstlendiği açılış törenini Şevval Sam ve kendisine eşlik eden müzisyen topluluğu şarkılarıyla renklendirdi. Sam, "Ben Seni Sevdiğimu" şarkısıyla 2005 yılında kaybettiğimiz Kazım Koyuncu'yu anarken, ekranda Ümit Kıvanç'ın sanatçı için hazırladığı, festivalde izleme fırsatı bulacağımız "Şarkılarla Geçtim Aranızdan" isimli belgeselden de görüntüler sergilendi.

Açılış Töreni, İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Şakir Eczacıbaşı'nın ve İstanbul Valisi Muammer Güler’in açılış konuşmalarıyla başladı. Ardından, dördüncü kez Festival Sponsorluğu'nu üstlenen AKBANK ile Festival'e en büyük katkıda bulunan sponsorların temsilcilerine İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından birer teşekkür plaketi sunuldu.

Festival Sponsoru AKBANK Genel Müdür Yardımcısı Hayri Çulhacı, "Dünyanın gözünü, kulağını İstanbul'a çeviren; hem bizleri dünya sinemasıyla buluşturan, hem de ülkemiz sinemasının gelişimine öncülük eden, Türk sinemaseverlerin evrensel sinemanın seçkin örneklerini izlemesine fırsat yaratan bu festivalin 4 yıldır ana sponsoru olmak bize gurur veriyor." dediği konuşmasını “Zamandan çaldığınız her anı destekliyoruz.” Sözleriyle tamamladı.

Törenin en renkli bölümü festival tarafından her yıl, Türk Sineması'nın gelişmesine katkıda bulunan sanatçılara verilen "Sinema Onur Ödülleri" bölümüydü. Yeşilçam'ın yakışıklı jönleri Ekrem Bora, Ediz Hun ve İzzet Günay'ın ödüllerini, sinemaya onlar gibi yıllar boyu emek vermiş bir isim, "Türk Sineması'nın Sultanı" Türkan Şoray takdim etti. Törene katılanların yoğun alkışları arasında film karelerinde görmeye alıştığımız bu unutulmaz isimler, bu kez sahneden sinemaseverleri selamladılar.

Gecenin bir diğer konuğu ise, festivalin açılış filmi "Karamel (Caramel)"in yönetmeni Nadine Labaki'ydi. Aşk, dostluk ve kadınlar üzerine yaptığı filmiyle dikkat çeken yönetmen, sahneden izleyicileri selamladı.

Son konuk ise herkesin merakla beklediği, İtalyan sinemasının yıldız ismi, güzeller güzeli Claudia Cardinale idi. Avrupa'nın en yetenekli ve en güzel oyuncularından Cardinale'ye, festival tarafından verilen "Yaşam Boyu Başarı Ödülü"nü Şakir Eczacıbaşı takdim etti.

Açılış Töreni'nin ardından Festival, Nadine Labaki'nin yönettiği "Karamel"'in Türkiye'deki ilk gösterimi ile başladı. Törene katılanlar tarafından beğeniyle karşılanan film bitiminde uzun süre alkışlandı.

27. Uluslararası İstanbul Film Festivali'nin açılışı, Akbank'ın ev sahipliğinde Karaköy Liman Lokantası'da düzenlenen özel partiyle kutlandı. Partide festivalin yerli ve yabancı konuklarının yanı sıra sinema, kültür-sanat ve iş dünyasının ünlü isimleri bir araya geldi.

Festival; Beyoğlu'nda Emek, Fitaş Atlas, Beyoğlu ile Kadıköy'de Rexx sinemalarında gösterilecek 200'ün üzerinde filmin yanı sıra 14 farklı mekânda, Festival'deki temalarla bağlantılı ve konukların katılımıyla renklenecek 4 konser ve parti, 9 ustalık sınıfı ve söyleşi, sergiler ve paralel etkinliklerle, 16 gün boyunca İstanbul'da tam bir şenlik havası estirecek.

27 Uluslararası İstanbul Film Festivali renkli programıyla, film ve sanatla dopdolu geçecek iki hafta vaat ediyor.

Festival'le ilgili gelişmeleri, bu yıl ilk kez olarak hayata geçirilen festivalin online gazetesi Festivalist.Com'dan takip edebilirsiniz: www.festivalist.com

AFFT NE Kİ? AFFT, yani Amatör Film ve Fotoğrafçılık Topluluğu 2002 yılında Selçuk Eser tarafından kurulmuş olup temeli ve özü arkadaşlığa dayanan, içinde hiyerarşi barındırmayan, kapıları tüm sinema ve fotoğraf severlere açık olan 'samimi bişi' dir.